Many families around the world are feeling the squeeze. With many groceries being jaw-droppingly expensive, people are looking for ways to make every cent go further. Some cut back on eating out. Others focus on buying items only on sale. And then there are the most creative folks who embrace home cooking to an impressive new level.Redditor u/jeron_gwendolen fired up a veryinteresting discussionafter asking the internet about the foods that are far cheaper to make at home than to buy at stores. Many redditors shared their nuggets of wisdom, and we’ve collected the best ones to share with you. Scroll down to check them out—they might just inspire you to do something new in the kitchen.We reached out to the author of the viral thread,u/jeron_gwendolen, and they were kind enough to share their personal tips on saving money when it comes to food. You’ll findBored Panda’sfull interview with them below.Image credits:jeron_gwendolenThis post may includeaffiliate links.
Many families around the world are feeling the squeeze. With many groceries being jaw-droppingly expensive, people are looking for ways to make every cent go further. Some cut back on eating out. Others focus on buying items only on sale. And then there are the most creative folks who embrace home cooking to an impressive new level.
Redditor u/jeron_gwendolen fired up a veryinteresting discussionafter asking the internet about the foods that are far cheaper to make at home than to buy at stores. Many redditors shared their nuggets of wisdom, and we’ve collected the best ones to share with you. Scroll down to check them out—they might just inspire you to do something new in the kitchen.
We reached out to the author of the viral thread,u/jeron_gwendolen, and they were kind enough to share their personal tips on saving money when it comes to food. You’ll findBored Panda’sfull interview with them below.
Image credits:jeron_gwendolen
This post may includeaffiliate links.
Omelette. Can be whipped up in a very short amount of time for a fraction of the price that it costs at a restaurant. A restaurant charges $10-15 for what is really about $1 in ingredients since the price of eggs has fallen.Most breakfast foods are like this.
Obviously, easing grocery inflation is good for customers because they can pay less for food and have more money to save or for other needs. There are also indications that shop price inflation, which fell to 6.2% in September, is easing up. What this means, essentially, is that prices are growing more slowly. This might be good news in the long run, but for many consumers, prices are still exorbitant here and now.
Popcorn
Came here because I learned this year 1. How fast basil grows and 2. How expensive pesto is lol. I buy all the other ingredients then once a week when my basil plant is uncontrollably growing I get fresh pesto sauce. This is one of my favorite meals and never fails to make me smile. A very small jar of pesto can be 10-20$.
Meanwhile, the situation seems to be getting slightly better for consumers across the pond, in the United States, as well. Grocery prices rose just 0.2% in August, compared to July. And they rose 0.3% In July, compared to June.CNN notedthat grocery prices are up 3% in 2023 compared to 2022; this is far better than a year ago, when they were 13.5% higher than in 2021.The general trend seems to be that massive price spikes are out of the picture. Hopefully, prices and price growth will continue cooling. However, some food items got far more expensive than others. For instance, in August, bacon prices jumped a shocking 4% in the US. However, even with this increase, bacon prices in August 2023 are still 6.4% cheaper than a year ago.
Meanwhile, the situation seems to be getting slightly better for consumers across the pond, in the United States, as well. Grocery prices rose just 0.2% in August, compared to July. And they rose 0.3% In July, compared to June.CNN notedthat grocery prices are up 3% in 2023 compared to 2022; this is far better than a year ago, when they were 13.5% higher than in 2021.
The general trend seems to be that massive price spikes are out of the picture. Hopefully, prices and price growth will continue cooling. However, some food items got far more expensive than others. For instance, in August, bacon prices jumped a shocking 4% in the US. However, even with this increase, bacon prices in August 2023 are still 6.4% cheaper than a year ago.
German Pancakes (Dutch Babies). They are so easy to make at home. There are only a few breakfast places that make them and I just checked, $19.59. The basic ingredients only cost $1.18.
I just made bread for the first time and holy moly it’s so easy and cheap. I’m not a huge bread person or baker hence why I’m in my 40s and never made bread before lol. I was going to make the only cookies that I ever make once a year for work— pumpkin chocolate chip— but bought bread flour instead of AP flour. So I made bread instead!
Spaghetti sauce. Instead of buying that expensive name-brand spaghetti sauce, do the following. Get a big can or jar of tomato paste. Add fried onions, garlic, oregano, olive oil, salt, pepper, sugar. If you want, add ground beef, or textured soy. Options for mushrooms, bell peppers, even seafood, basil, condensed milk, liver, sausage, wine, etc etc.Make a huge batch and freeze the leftovers.Much better than the Ragu or Prego c**p you find in the grocery, and a fraction of the cost.
Bored Panda was very curious to learn about the inspiration behind the redditor’s thread on r/Frugal. The author was happy to shed some light on this. “At that time, I was only around 2 months short of being a university student,” they told us.“Before getting thrown into adulthood head-first, I deemed it important to at least equip myself with some advice from experienced frugality-soaked people,” u/jeron_gwendolen opened up that they were looking for some practical advice on saving money.Meanwhile, we were curious to get the OP’s take on saving money on groceries in these economically bizarre times. “First of all, know your town. Go for a price hunt,” they advised doing some proper research.“Visit every single store in the vicinity of your home and make a list of all the groceries you cannot live without. Write down their prices and compare them,” they said.
Bored Panda was very curious to learn about the inspiration behind the redditor’s thread on r/Frugal. The author was happy to shed some light on this. “At that time, I was only around 2 months short of being a university student,” they told us.
“Before getting thrown into adulthood head-first, I deemed it important to at least equip myself with some advice from experienced frugality-soaked people,” u/jeron_gwendolen opened up that they were looking for some practical advice on saving money.
Meanwhile, we were curious to get the OP’s take on saving money on groceries in these economically bizarre times. “First of all, know your town. Go for a price hunt,” they advised doing some proper research.
“Visit every single store in the vicinity of your home and make a list of all the groceries you cannot live without. Write down their prices and compare them,” they said.
We have a large vegetable garden that gives us plenty to eat for now and to can. A friend just gave us a lot of grapes and we made some jelly
Salad dressing. It’s so much better tasting than bottled dressing, it’s cheap, and can be made from items I already have on hand.I will say that sometimes I buy the Italian dressing mixes. They’re cheap, quick, and tasty.
Hummus!
“It’s not always the case that a store that’s considered to be ‘the cheapest’ offers a better deal than ‘the most expensive.’ Also, avoid buying fruit and veggies at big stores that come in plastic bags and boxes. It’s virtually always a ripoff. Get them in bulk instead,” Reddit user u/jeron_gwendolen suggested what everyone should keep in mind if they want to save some money while shopping for food.The author of the thread also shared their advice on starting to cook at home and gaining confidence in the kitchen. “Start with something simple. Fry an egg, throw in some bacon,” they advised everyone who’s completely new to making food at home.“When you get bored of that, whip up something as simple as pancakes, no more than 3-5 ingredients. You’ll warm into it, trust me. There’s nothing rocket sciency about cooking. It doesn’t require any talent, just a hungry stomach.”
“It’s not always the case that a store that’s considered to be ‘the cheapest’ offers a better deal than ‘the most expensive.’ Also, avoid buying fruit and veggies at big stores that come in plastic bags and boxes. It’s virtually always a ripoff. Get them in bulk instead,” Reddit user u/jeron_gwendolen suggested what everyone should keep in mind if they want to save some money while shopping for food.
The author of the thread also shared their advice on starting to cook at home and gaining confidence in the kitchen. “Start with something simple. Fry an egg, throw in some bacon,” they advised everyone who’s completely new to making food at home.
“When you get bored of that, whip up something as simple as pancakes, no more than 3-5 ingredients. You’ll warm into it, trust me. There’s nothing rocket sciency about cooking. It doesn’t require any talent, just a hungry stomach.”
I make a pretty good deli meat sandwich. Subway is so expensive these days. I shouldn’t have to pay $20 for a sandwich.
It seems like everything nowadays 😂. I’ve recently learned how to make our own bread, pickles, pickled banana peppers, mayonnaise, taco seasoning, and tortillas. We grew a ton of cherry tomatoes and are gonna make pasta sauce and then ketchup. Just small things, but I think it really makes a difference! Sure you have to buy some ingredients, but if I can use them to make multiple batches of something, it’s really worth it.
Pizza
Saving money comes down to reevaluating your priorities. The first step when curbing spending is to create a proper budget. Look at your income, make a list of all of your expenses (down to the tiniest details), and search for areas where you can cut back. For example, if you’re a fan of dining out, you could reduce how often you do it, choosing to cook at home instead.The same goes for getting take-out. There are tons of free online resources and recipes that can help you cook your favorite meals at home. This means that you end up saving cash and that you can actually eat more healthily: you’re in control of what you put into the meal. Naturally, this means that you’ll have to spend more time in the kitchen. Cooking can be an incredibly fun activity, but it means that if you have no skills to speak of, you’ll have to put in the effort to develop them slowly over time.
Saving money comes down to reevaluating your priorities. The first step when curbing spending is to create a proper budget. Look at your income, make a list of all of your expenses (down to the tiniest details), and search for areas where you can cut back. For example, if you’re a fan of dining out, you could reduce how often you do it, choosing to cook at home instead.
The same goes for getting take-out. There are tons of free online resources and recipes that can help you cook your favorite meals at home. This means that you end up saving cash and that you can actually eat more healthily: you’re in control of what you put into the meal. Naturally, this means that you’ll have to spend more time in the kitchen. Cooking can be an incredibly fun activity, but it means that if you have no skills to speak of, you’ll have to put in the effort to develop them slowly over time.
Definitely anything related to meat. Where I live for example, a good steak is usually around $40-$80 in a restaurant. Whereas if I buy USDA choice ribeye/New York steaks and reverse sear them, I’m instantly saving a minimum of 50% of the cost and tastes very similar.
Kimchi.A small 16 oz jar at jewel costs $13. That will last me a week.For $13 of ingredients I can make 3 60 oz jars that can last me 1-2 months each.Plus I have my kimchi recipe down to a perfection. chef’s kiss
most food is much cheaper at home. I can cook a lot of basic asian foods and its easily 1/4 to 1/3 the cost for some dishes. I wouldn’t bother with something that takes hours to make like ramen broth (and I doubt it’d be as good). But something like japanese oyakodon costs $15 in a restaurant, and might take 15 min to make for $3.I’ve noticed a lot of chinese restaurants charging $5 for … plain white rice around me. Rice that you can make 5x the quantity of for $5. Just have to be smart about stuff like that.
Other things to cut back on include red meat which is very expensive. You can find cheaper protein alternatives if money is tight. It also helps to buy food items on sale, so you can freeze them for future use.
Cake is stupid cheap and easy to make homemade, and lived ones will appreciate the effort that went into it.
Oatmilk. Like $5 at the store and can make it for pennies. Just water, oats, blend and strain! I like to add sweetener like maple syrup and some vanilla, but up to the maker.
See Also on Bored Panda
Creme Fraiche. They want $6 for a tiny jar in the store. Take a cup of cream or half and half, stir in a tablespoon of buttermilk and let it sit on the counter overnight. Delicious magic.
Corn bread and tater tots.When I was younger I always thought these were delicacies because they charged so much for them when eating out. As an adult I was gobsmacked when I saw how cheap and easy to prepare they actually are. It pretty much started my habit of eating out as little as possible after I realized how overpriced everything is and how much healthier it is to cook at home.
My partner and I just started making homemade pan pizzas in cast iron and calzones. So insanely good. And anywhere from 1/8 to 1/2 of the cost, even buying from Trader Joe’s (expensive dairy there) and premade dough
Nearly everything. But I’d say pasta, soup and salads are way cheaper to make yourself at home. Pasta is like $2.00 a box and it makes a lot, making homemade sauce might be $10 for a pot full. If you go out for it, you’ll pay maybe $15-20 for a plate. Same with soup, make it at home for a couple dollars a serving or pay $8-10 a bowl. Salad? No doubt it’s way cheaper at home. $10 and up for someone to chop up a couple veggies and add a couple ingredients.
Cold brew concentrate. Bought one of those amazon coldbrew makers (basically a pitcher with a fine mesh sieve inside) and a bag of lavazza beans. Makes about a quart. Must have saved myself almost $1000 this summer not buying bottles of Grady’s coldbrew every week.Also, ESPRESSO. I was gifted an espresso maker. Not a super expensive one (I think I saw it on amazon for $300) I can’t even fathom how much money it’s saved me on espresso shots over the last couple of years.
Greek yogurt. Exponentially.
Tallow and bone broth are almost free to make at home, but so expensive at the store! Very simple to make, very little effort or processing time, and you’re using what you might normally throw away!If you eat beef or chicken, save the bones in the freezer. Once you have enough to fill up a crock pot, toss them in with some vinegar and a little salt. Let it go between 12-24 hours and then strain through cheese cloth. Now you’ve got bone broth.Put that in the fridge and let the fat solidify. Use a butter knife to pull the fat off the top. That’s the tallow. You’ll want to add water, heat, strain again, cool again, discard the water and gently scrape anything discolored(I usually immediately put that stuff on toast, lol). Now you’ve got clean tallow to cook with, and it is incredible.
Martinis and gin & tonics.
Espresso, if you ignore the sunk cost of the espresso machine.
Perhaps I misunderstand your question, but there are so many things - in fact, I believe that almost everything you could buy premade from a store would be cheaper than buying it at a store. Examples include:* Tuna salad from the deli - this is so easy to make yourself. I use an immersion blender to get it as finely textured as the deli* Just about any “frozen entree” (but some are so much easier to buy premade. For me, I like breaded fish filets, and I can get them pretty cheap and prefer to do so versus making them myself* Frozen vegetables* Baked goods* PiesSome exceptions include:* Yogurt - I tried making my own. It cost more.* Ice cream - It is so cheap to buy, and I didn’t much like what I made (adapter fora kitchenaid mixer - a waste of money)
Soda pop. I was gifted a soda stream but discovered, since I don’t care for the fizzies anyway, I just use the syrup and make my pop. What else is nice, made with real sugar instead of high fructose corn syrup (which causes additional sweet cravings) and is less calories overall, even with using the amount they claim in directions.
Modal closeAdd Your Answer!Not your original work?Add sourcePublish
Modal close
Add Your Answer!Not your original work?Add sourcePublish
Not your original work?Add sourcePublish
Not your original work?Add source
Modal closeModal closeOoops! Your image is too large, maximum file size is 8 MB.UploadUploadError occurred when generating embed. Please check link and try again.TwitterRender conversationUse html versionGenerate not embedded versionAdd watermarkInstagramShow Image OnlyHide CaptionCropAdd watermarkFacebookShow Image OnlyAdd watermarkChangeSourceTitleUpdateAdd Image
Modal closeOoops! Your image is too large, maximum file size is 8 MB.UploadUploadError occurred when generating embed. Please check link and try again.TwitterRender conversationUse html versionGenerate not embedded versionAdd watermarkInstagramShow Image OnlyHide CaptionCropAdd watermarkFacebookShow Image OnlyAdd watermarkChangeSourceTitleUpdateAdd Image
Ooops! Your image is too large, maximum file size is 8 MB.
Upload
UploadError occurred when generating embed. Please check link and try again.TwitterRender conversationUse html versionGenerate not embedded versionAdd watermarkInstagramShow Image OnlyHide CaptionCropAdd watermarkFacebookShow Image OnlyAdd watermark
Error occurred when generating embed. Please check link and try again.
TwitterRender conversationUse html versionGenerate not embedded versionAdd watermark
InstagramShow Image OnlyHide CaptionCropAdd watermark
FacebookShow Image OnlyAdd watermark
ChangeSourceTitle
You May Like30 Of The Best Acts Of Delicious Compliance (New Pics)Greta Jaruševičiūtė30 Foods People Wouldn’t Eat As Children But Can’t Live Without As AdultsGabija SaveiskyteNetizens Share Their 35 Most Hated Foods That Everyone Else Seems To Simply AdoreDenis Krotovas
Greta Jaruševičiūtė
Gabija Saveiskyte
Denis Krotovas
Food